painting a silk scarf by hand

Ručne maľované unikátne hodvábne šatky

Dnes je ťažké nájsť unikátny produkt, ktorý nie je masovo vyrobený a predávaný v sietiach obchodov po celom svete. Zároveň je v záplave umelo tlačených a kopírovaných poduktov ťažké nájsť poctivo a ručne spravený výrobok.

Maľujem už celý život – už od škôlky som chodila na výtvarné školy a po ich skončení som nikdy neprestala maľovať. Venovala som sa hlavne obrazom – akryl na plátno a akvarel. Moje obrazy si môžete pozrieť na osobitnej stránke.

Túžila som ale svoje umenie sprístupniť širšiemu publiku. Obrazy sú krásne darčeky, ale nezoberiete si artbubble silk scarvesich so sebou do spoločnosti. Chcela som, aby sa moji zákazníci mohli pýšiť mojimi maľbami aj na svojich potulkách svetom. Preto som začala hľadať spôsoby ako to dosiahnuť a medzi prvými mi napadli hodvábne šatky – je to jemný a vznešený materiál a maľby na ňom si môžu ľudia vziať so sebou kamkoľvek.

Takto vznikol nápad praktického umenia – umenie, ktoré si vezmeš so sebou.

Po prieskume typov hodvábu a jeho výrobného procesu som sa rozhodla pre ahimsa hodváb – ktorého produkcia berie ohľad aj na motýle priadky morušovej, ktoré tento hodváb vyrábajú.

Hodváb som si objednala priamo z Indie a netrvalo dlho, už som skúšala nové farby a spôsoby na novom materiáli. V prvom rade je dôležité mať tie správne farby na hodváb. Potom je potrebné hodváb jemne natiahnuť na rám tak, aby sa na neho dalo maľovať, bez jeho zničenia.

artbubble-silk-scarves-hodvabne-satkyV nasledujúcich krokoch musím postupovať oveľa opatrnejšie, ako pri bežnej maľbe – hlavne preto, že sa farby na hodvábe rozpúšťajú – jeden dotyk sa rozpije na väčšiu plochu a je ťažké vedieť, do akej miery. Každá farba má iné vlastnosti a rozpíja sa ináč, taktiež sa správa ináč na každom type hodvábu.

To ale otvára možnosti inej improvizácie ako pri maľbe na plátno. Šikovná ruka vie tieto nevýhody zmeniť na výhody :).

Inšpiráciu beriem z mojich ciest po svete, zo sveta zvierat či spirituality – mám rada jasné farby, ktoré poukazujú na farebnosť a rôznorodosť sveta, no zároveň aj jeho jednotnosť.

Keďže je proces maľovania každej šatky pomalý a precízny, každá je unikát. Zakúpením jednej z mojich šatiek získaš jedinečný produkt, ktorý už nebude mať nikto iný na svete :).